Bezplenková metoda
Tuto metodu běžně používají maminky v mnoha zemích světa, hlavně v Africe a zemích třetího světa. O co tedy jde v bezplenkové metodě?
Bezplenková komunikační metoda (BKM) je zcela normální, přirozená věc, kterou v různých obměnách či variantách praktikují po celém světě. Základem této metody je silná komunikace mezi rodiči a miminkem. Metoda funguje díky rozlišovacím schopnostem maminek nebo tatínků, kteří podle gest miminka poznají, že se dítě bude brzy vyprazdňovat. Rodič děťátko svlékne a nechá vyčůrat či vykakat do nádobky, záchodu, nočníku či na travičku. Pro velmi malé miminka je nejideálnější poloha v klubíčku. Nejde o posazování kojenců na nočník. Nejde o násilí, nátlak či trestání. Jde o to, že dítě je aktivní a rodič jen vyhoví jeho potřebám.
Při BKM je u dětí podporována jejich vylučovací dovednost a později i její uvědomění. Děti, u kterých byla praktikována BKM, bez problémů přechází dříve na nočník, protože si mnohem dříve uvědomují, že je příjemnější nevyprazdňovat se do vlastního oblečení a na vlastní tělo.
Jak můžeme praktikovat BKM?
Každé miminko je jiné a jinak se projevuje, proto není žádný zaručený návod, jak praktikovat tuto metodu.
Kdy začít?
Nejideálnější je začít od narození, jelikož mezi 4.-6. měsícem signály mizí a v miminku je pak těžké je znovu probudit.
Pokud maminka pozná podle gest miminka, že se miminku chce, svlékne ho a podrží v klubíčku nad nádobou (např. kyblíčkem) a miminko si uleví. Při vyměšování ho podporuje slovně, např.při čůrání: „čččč“, při kakání naznačuje tlačení. Jde o to, že komunikace mezi dítětem a rodičem je tak silná, že rodič plní a reaguje na dalších z jeho potřeb. Jako bonus je to, že rodiče ušetří pleny.
Ač se tato metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů plínky používá pro jistotu pro případ nehody, a to zejména látkové.
Funguje to i v noci?
Stejně jako ve dne. Miminko se v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři – takže nejdřív ho dáme vyčůrat, potom ho nakojíme. Není ale zakázáno zabalit ho do savé pleny a pořádně se vyspat.
Výhody:
- dítě později snadněji přejde na klasický nočník
- vzhledem k tomu, že pokožka miminka příjde minimálně do styku s výměšky miminka, nemusíme tolik mazat zadeček krémy, apod.
- po vykakání stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru
- v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí – prevence i léčba kolik ušetříme za pleny
- prohloubení komunikace mezi miminkem a rodičem
Nevýhody:
- dávka trpělivosti a vnímavosti
- miminko může občas BKM sabotovat, ale po čase se to zase srovná
- nutné nošení dětí v šátku nebo nosítku pro zachycení signálu
- když dítě začne lozit, bude těžší poznat, kdy se mu chce na záchod
Pokud jste se rozhodli pro tuto metodu, přejeme Vám mnoho štěstí 🙂
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.