Main menu

 

Atopický ekzém u miminek a batolat

4 Bře 2016

U miminek se často objevuje atopický ekzém. Je to velmi nepříjemné svědivé kožní onemocnění, které se projevuje již v kojeneckém věku, avšak může přetrvávat až do dospělosti.

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění pokožky. Objevuje se až u 20% dětí. Atopie je dědičný sklon k alergickým onemocněním. Dětský organismus reaguje přemrštěnou imunologickou alergickou reakcí na, pro zdravé dítě, neškodné podněty (alergeny). Dítě se tedy narodí již s těmito dědičnými dispozicemi k určitým alergiím.

ekzem

Projevy

Ekzém se liší u každého dítěte. U dětí s atopickým ekzémem je menší množství lipidů, které jsou schopny vázat vodu. Kůže je tak méně hydratovaná, suchá až šupinatá. Hlavním projevem je svědění, které se stupňuje, když se dítě zpotí nebo je mu horko. Miminka může svědění budit ze spánku, mohou být unavená, mrzutá. Kůže může být do běla s olupujícími se ložisky na obličeji a na končetinách. Projevovat se může také tmavou hrubší olupující se kůži na očních víčkách, trhlinkami v ústních koutcích či popraskanou kůží na bříškách prstů rukou i nohou.

A také se rozlišuje podle věku. Obvykle se poprvé objeví v prvním půlroce života dítěte (po 2.měsíci). Miminko má kůži začervenalou, na tvářích, čele ve vlasech nebo zátylku má svědící suchá místa. Ekzém se může časem rozšířit na další části těla, především na ruce a trup. Ekzém může být suchý a šupinkatý, nebo naopak mokvající, pokrytý stroupky a šupinkami. Když dítě již leze, ekzém se projevuje v místech tření – kolena, nárty, předloktí.

Příčiny

Atopický ekzém je geneticky podmíněný (zděděný po rodičích). Mluví se o 70-80% dědičnosti. Bariérová funkce kůže je narušena. Děti s atopickým ekzémem mají kůži suchou, a ta snadněji propouští cizorodé látky a přehnaně reaguje na vnější podněty. Poté vzniká zánět.

Další příčinou atopického ekzému mohou být zevní vlivy. U kojenců jsou to některé potraviny (často kravské mléko, vejce či lepek). U starších dětí jsou to alergeny, které dítě vdechuje (prach, roztoči, pyly, peří, zvířecí srst).

Ekzém má tendenci se jednou za čas zhoršovat. Zhoršení nastává nejčastěji při prořezávání zoubků, při teplotách, po očkování, při infekcích dýchacích cest, při stresu. Onemocnění mívá nejhorší podobu na začátku jara a na podzim, případně v horkých letních dnech, kdy se tělo přehřívá a dítě potí.

Léčba

Základem léčby jsou režimová opatření, přizpůsobení životosprávy a také kožní léčba. Kožní léčbu vždy určuje lékař. Rodiče mohou ovlivnit léčbu tím, že přizpůsobí byt, hygienu, oblečení dítěte, atd. V bytě, kde je dítě atopik, se nesmí kouřit. Nevhodné jsou koberce a těžké závěsy pro hromadění prachu a roztočů. Rodiče by měli dítěti pořídit přikrývky pro alergiky. Nutné je v bytě udržovat přiměřenou teplotu kolem 20 stupňů, aby se dítě nepotilo. Při mytí miminka se nesmí používat parfémovaná mýdla. K mytí dítěte jsou vhodnější mýdla bez parfemace a mýdla s kyselým pH. Mýt mýdlem se doporučují jen místa vlhké zapářky, ruce a nohy. I chlor obsažený v kohoutkové vodě může být problémem, proto se doporučuje koupání kojenců omezit na 1 – 2 x týdně. Kojenecké oblečení by mělo být jen z přírodních materiálů. Nejlépe bavlněné. K praní dětského oblečení jsou vhodné prostředky pro alergiky a program s dvojitým mácháním bez používání aviváže. Suchá místa je nutné promazávat. U kojenců je dobré spojovat promazávání s příjemným dotykovým zážitkem – masáží. Malým dětem můžeme tuto masáž spojit s hrou či pohádkovým vyprávěním.

Farmakologickou léčbu zahajuje lékař. Při lehkém ekzému stačí režimová opatření a zvlhčování pokožky pomocí krémů a koupelových olejů. Pokud má dítě zvýšené obtíže, lékař předepisuje protizánětlivé masti s kortikoidy, antihistaminika, která zmírňují svědění a antibiotika proti bakteriální infekci kůže.

Dietní opatření

Při atopickém ekzému se doporučuje upravit jídelníček, a to i matky, která dítě kojí. Výhradní kojení do 6-7 měsíců věku dítěte snižuje riziko vzniku těžké formy atopického ekzému. Kojící matka by se měla vyhnout rybám, kakau, ořechům, zrajícím sýrům, citrusům a dalším potravinovým alergenům. Jestli se projeví alergie na bílkovinu kravského mléka, pak i veškerým mléčným výrobkům. Mateřské mléko je tedy pro kojence nejdůležitější. Jestliže maminka dítě nekojí, doporučuje se dítěti dávat umělá mléka hypoalergenní.

U kojence, kterému již dáváme příkrmy, se doporučuje jídelníček zkonzultovat s pediatrem. Při zařazování nové potraviny vždy dávat jen malé množství a počkat 3 – 4 dny, zda se neobjeví zhoršení ekzému.

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Atopický ekzém u miminek a batolat

  1. Pingback: Dětské alergie současnosti | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia