Main menu

 

Alkohol a cigarety v těhotenství

8 Led 2016

Jak je to v těhotenství s alkoholem a kouřením? Názory se různí. Možná jste slyšeli, že někdo tvrdil, jak je alkohol v těhotenství škodlivý a jiný říkal, že tu a tam dvě deci vína nebo malé pivo neuškodí. Stejně tak s kouřením. Některé ženy si řeknou, že pár cigaret denně nemůže ničemu škodit. Jak to tedy ve skutečnosti všechno je? Má alkohol a kouření v těhotenství vliv na vývoj plodu, případně může dítě ovlivnit i daleko později?

V dnešní době se na těhotné valí informace, co dělat či nedělat, aby miminko bylo v pořádku, co jíst a nejíst. Těhotné jsou nabádány, aby žily zdravě. Všichni víme, že alkohol a cigarety ve velkém množství nebudou, a v těhotenství to platí dvojnásob, nic přínosného a zdravého.

Alkohol und Rauchen whrend der Schwangerschaft

Alkohol

Pravidelné pití většího množství alkoholu je pro plod vždy škodlivé. Co ale jen příležitostné napití? Těhotné ženy zjišťují, zda se mohou alkoholu napít a jaké je bezpečné množství. Mají strach, aby neublížily nenarozenému miminku. Bezpečné množství jim však nikdo neřekne. Již Platón ve svých spisem píše: „Bylo-li dítě počato v alkoholovém opojení, objeví se u něj slabomyslnost a neposlušnost a bývá často nemocné“.

Alkohol ovlivňuje nepříznivě vývoj plodu. Hrozí riziko potratu, vrozené vady a retardace, duševní poruchy, nižší porodní váha, poškození mozku. Děti mohou v pozdější době trpět poruchami chování a učení, mohou mít nižší intelekt. Pití alkoholu je rizikové zejména v prvním trimestru.

Kouření

Cigarety obsahují škodlivé látky, které přecházejí při kouření do krve těhotné ženy i plodu. Mají škodlivé účinky na vývoj dítěte. Stejně škodlivé je však i pasivní kouření a vdechování škodlivin v prostředí, kde kouří někdo jiný.

Kouření v těhotenství přináší mnoho rizik. Kouření zvyšuje riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Nikotin u těhotných může způsobit poruchy prokrvení placenty, následně pak nedostatečné okysličení nenarozeného miminka. Následky jsou vážné – nízká porodní hmotnost, nitroděložní smrt plodu, hyperaktivita dětí, poruchy učení, atd.

U kuřáků platí, že jsou drogově závislí. Náhlé ukončení kouření, právě v době, kdy žena zjistí, že je těhotná, neznamená, že je tělo od nikotinu očištěno. V lidském těle jsou tzv.nikotinové receptory, které ještě mnoho měsíců po ukončení kouření pracují. Proto je vždy lepší přestat kouřit ještě před plánovaných početím, aby se tělo stihlo vyčistit.

Mohlo by Vás také zajímat

4 comments on “Alkohol a cigarety v těhotenství

  1. Pingback: Malá hlava, nízké IQ? Pravda či fáma? | Blog Mimulo

  2. Marpopovka on napsal:

    Byla jsem na tom podobně. Zjistila jsem, že jsem těhotná až ke konci 3 měsíce a do té doby jsem kouřila pořád jako dřív, jelikož jsem nic nevěděla. Navíc jsem někde slyšela, že tělo kuřáka se stejně vyčistí až po několika letech, takže podle mě ze dne na den přestat je super, ale to tělo v sobě ty škodliviny bude mít ještě docela dlouhou dobu. Když jsem se dozvěděla, že teda budeme mít miminko, tak jsem se samozřejmě lekla kvůli tomu kouření, ale i muj gynekolog řekl, že se z toho nemám tolik stresovat, snažit se to co nejvíc omezit a postupně přestat, než aby moje tělo mělo nějaké abstineční příznaky a já bych byla nervozní. Manžel mi asi týden na to koupil elektronickou, kterou jsem teda občas kouřila po celou dobu těhotenství bez nikotinu a zustala jsem u ní i po narození naší dcerky, která je naprosto zdravá. Mám pořád bez nikotinu od vapour2 takovou decentní a dávám si jí uplně minimálně, ale když přijde ta chut, tak vím, že tady je a ve zdravější verzi než normální cigarety.

  3. Právě jsem těhotná a kouřím stále, tento článek je však napsán jednostranně.
    Jelikož doporučení nekouřit není úplně něco co se dá lehce zařídit, když člověk kouří přes 10 let. Každopádně se mohli jak u alkoholu tak u cigaret napsat nějaké alternativy například, elektronické cigarety bez nikotinu apod.

Napsat komentář

CzechSlovakia