Main menu

 

Aktivní poznávání světa

21 Dub 2017

Pokud máte děťátko, které už umí sedět nebo dokonce chodit, či brzy oslaví své druhé narozeniny, je na čase zamyslet se nad tím, zda už není na čase pořídit mu něco na kolečkách, na čem se bude moci pohybovat – odstrkovat, odrážet, zkrátka jet. Dítě si tak bude tříbit své pohybové dovednosti již v raném věku a později se snáze naučí jezdit na kole. Přechod na klasické šlapací kolo pak bývá naprosto bezproblémový. Oblíbené dětské dopravní prostředky jako odrážedla a motorky mají velkou výhodu, protože se dítě naučí rovnováze, naučí se manévrovat s řidítky i brzdit.

V dnešní době se děti mohou začít učit jízdě na kole v útlejším věku, než bylo dříve zvykem. Mají totiž možnost pilovat jízdu na různých odstrkovadlech, odrážedlech. Zároveň je na trhu velký výběr kol již od nejmenších velikostí.

Odstrkovadlo – motorka, autíčko, jezdítko

Jakmile dítko umí chodit, můžete mu pořídit nějaké odstrkovací autíčko nebo motorku. Dítě se zvládne posadit a odstrkovat se nohama. Rovnováhu zatím držet nemusí, ale alespoň se naučí odrážet a zatáčet buď řidítky u motorky, nebo volantem u autíčka. Tato činnost ho jistě bude bavit.

Jezdítka, motorky a autíčka bývají ve veselých barvách, vyrobena z kvalitních plastů.

Jezdítka by měla pomáhat rozvíjet motorické schopnosti dítěte od doby, kdy se dítě naučí chodit. Jezdítka jsou vybavena lištami na nohy, které je možné demontovat, mají boční bezpečnostní chrániče. A mohou mít vodící tyč.

Odrážedlo – kolo bez pedálů

Odrážedlo vypadá jako malé kolo, které nemá šlapky. Odrážedla se na trhu objevila před několika lety. Od té doby jsou hitem nejen u dětí, ale i u rodičů, kteří mají radost, když vidí, jak to na nich dětem jde. Na odrážedlech se děti pohybují odrážením nohou od země, přičemž musejí držet rovnováhu. Tato dovednost je velmi důležitá pro budoucí jízdu na kole. Na odrážedlech mohou děti začít trénovat již od dvou let. Hlavní je, aby dítě dosáhlo nohama na zem.

Tříkolka

Před lety, kdy nebyly na trhu odrážedla a motorky, byla tříkolka velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Dítě na tříkolce nemusí udržovat rovnováhu, zato se učí šlapat. Tříkolka je výtečnou pomůckou pro průpravu pro následné přesednutí na odrážedlo nebo rovnou dětské kolo. Dítě se naučí šlapat a koordinovat pohyby rukou a nohou. Na trhu zakoupíte i tříkolku s vodící tyčí, která je úžasná v tom, že roste spolu s dítětem. Na začátku tříkolku ovládáte vy pomocí rukojeti vodící tyče, kterou následně sundáte a dítě už jezdí samo.

Čtyřkolka

Čtyřkolky jsou prostředky, které děti rozhodně zaujmou. Mají klakson na řidítkách, úložný prostor pod sedadlem na uložení hračky. Jsou ve veselých barvách s obrázky a vyrobeny z kvalitních plastů. Opět pomáhají rozvíjet motorické schopnosti dítěte od doby, kdy už umí samo chodit. Jezdí na baterie, takže dítě se nemusí ani odrážet, ani šlapat. Stačí řídit.

Kolo

Dětská kola začínají velikostí kol s průměrem 12“. Tato kola jsou velikostně vhodná pro děti ve věku 2-4 roky. Starší nebo vyšší dítě může začít rovnou na kole s průměrem 16“ (3-6 let). Obě tyto velikosti jsou jednopřevodové. Další velikosti kol jsou s průměrem 18“ (5-8 let), 20“ (7-9 let) a 24“. U těchto kol lze měnit převody, jsou to tedy kola s přehazovačkou a mají již pákové brzdy.

Ke kolu lze přidělat pomocná balanční kolečka pro děti, které nemají průpravu z odrážedla a umí držet rovnováhu. Děti, které jezdily a naučily se držet rovnováhu již na odrážedlech, často zvládají jízdu na klasickém šlapacím kole velmi rychle a rovnou bez postranních koleček. Jestli dítěti balanční kolečka na kolo namontujete, nenechávejte mu je tam moc dlouho, aby si na ně nezvyklo a nespoléhalo na ně. Když kolečka z kola odstraníte, dítěti dávejte před rozjezdem oporu postrčením dopředu, aby se zvládlo plynule rozjet. Poté utíkejte podél kola, abyste dítě jistili a v případě potřeby mu poskytli oporu. Sedlo ze začátku umístěte nízko, aby dítě lehce dosáhlo nohama na zem a cítilo se tak jistě. S prvním učením je důležité naučit dítě brzdit brzdou s torpédem šlápnutím šlapkami směrem dozadu (tzv. protišlap).

Nevíte si rady s výběrem? Pak nám napište na info@mimulo.cz a my vám rádi poradíme 🙂

Nádherný den Vám přeje
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia