Main menu

 

6 nových začátků po mateřské

7 Říj 2016

Po mateřské dovolené nás čeká spoustu nových začátků. Zpočátku se nám může zdát, že ten čas, strávený s dětmi doma, nebyl zase tak dlouhý, ale návrat do každodenní reality bývá často velmi obtížný. Obzvláště nejsme-li na něj dostatečně připravené. Co vše nás po mateřské dovolené může potkat? S čím vším se budeme muset smířit a vypořádat se? Podívejme se na šest bodů, které nás mohou po mateřské vykolejit a na které se lze připravit, abychom nepřišly i o poslední zbytky sebevědomí.

Busy young woman working with her laptop on a desk

1) Nové začátky v práci, nové hledání práce

Připravme se na krušné chvíle, které nás čekají, jak při hledání práce, tak při příchodu do stálého zaměstnání. I když jsme již leccos zažily, tak po mateřské, a s dětmi obzvláště, bude pro nás vše nové. Nehledě na to, že nás čeká po těch letech doma mnoho změn, tak ještě při každém pohovoru budeme přemýšlet nad tím, zda takovou práci s dětmi zvládneme. Při každém nově zadaném úkolu v našem zaměstnání budeme myslet na děti. Stále nás také budou provázet výčitky svědomí, budeme neustále myšlenkami u dětí. A pokud ne, pokud budeme s radostí a odvázaně pracovat, tak si to pak budeme mít za zlé. Vůči dětem nám veškerá naše snaha mimo teplo domova nebude připadat správná, aspoň tedy ze začátku. To bude právě ono nové, na mnoho jsme se mohly připravit, na těkající myšlenky nikoliv.
Nesmíme přestat být nad věcí. Musíme věřit tomu, že děti jsou v bezpečí, abychom mohly odvádět kus dobré práce. A také mohly zapojit všechny své síly a ukázat své možnosti, dát na obdiv své schopnosti. Bude to po mateřské velmi těžké, zažijeme mnoho odmítnutí jak na pohovorech, tak přímo při práci. Ale nesmíme se vzdávat a ztrácet svou sebedůvěru, máme tu přece svá milá stvoření, která nás potřebují celé. Jsme schopné matky, a tak musíme zvládnout každou situaci, tak si to přeje náš partner, rodina, ale také příroda. Sebedůvěra je v těchto zatěžkávajících situacích dosti nestálá, ale držme si ji při sobě. Jsme důležité pro sebe, pro děti, a pokud budeme chtít, dokážeme ze sebe dostat to nejlepší.

2) Hledání dalšího času

Nově budeme také zápasit s časem. V práci budeme hledat různé časové „škvírky“, abychom stihly buď děti odvést do školky, nebo je vyzvednout. Abychom stihly přijet na oslavu jejich narozenin či stihly nějaký výlet, besídku, na které jsme slíbily účast. Tak to prostě bude. Doma zase budeme řešit a hledat nějaký ten čas pro sebe. I doma nás bude čekat mnoho pracovních povinností a myšlenky nám budou utíkat od jedné činnosti k druhé, od dítěte k práci, od dítěte k dítěti, od domácího úklidu k firemním záležitostem apod. Jen ten čas pro sebe si vzít nenechejme, stane se naším nejdůležitějším klíčem k vlastnímu sebeuspokojení.

3) Větší nároky ze všech stran

Od té doby, kdy jsme se staly matkami, jsme zvyklé na mnoho požadavků od nich i od partnera. V tuto chvíli přijdou také povinnosti jiné. Nové bude to, že od nás bude chtít více věcí naše spolubydlící rodina, ale také nás budou zkoušet na pohovorech či v práci. A pořád někdo bude chtít, abychom byly lepší a lepší a někdy to bude opravdu k zbláznění. Ovšem měly bychom ujistit své okolí, že zvládneme vskutku cokoliv, ale potřebujeme k tomu svůj prostor a samozřejmě jsme přece jen lidé, tak se nám musí odpustit nějaký ten drobný nedostatek.
Psychologové také radí, že pro svůj úspěch se musíme zdokonalovat také na mateřské, pokud si vyšetříme nějaký ten čas a péče o děti nám to dovolí. Například zkusit si nějaký ten pohovor, jen tak nezávazně nebo se věnovat nějaké činnosti, která nás baví či živí i přes mateřskou. Nebo začít chodit do odborného kurzu. Měly bychom se připravovat na nároky světa, které nás po skončení mateřské dovolené čekají, pečlivě s úsilím sobě vlastním, bude se nám pak lépe zapojovat do pracovního procesu, péče o buňky mozkové se bude hodit a naše sebevědomí toliko neutrpí.

4) Boj za každou volnou chvíli

O hledání času jsme se již mohly dočíst a také že je důležité najít si nějaký ten čas pro sebe, na ten nezapomínejme, uceluje nás, dělá nás šťastnějšími a silnějšími. Bojujme za každou volnou chvíli, za tu uloupenou pro sebe i za tu volnou chvíli prožitou s dětmi. Právě boj o volné chvíle s dětmi bude právě ten nový zápas, který bychom ani zdaleka na mateřské nečekaly. Mezi všemi povinnostmi a starostmi, které na nás z jasného nebe po mateřské spadnou, bude skutečně náročné najít i tu malou chvilku, kterou bychom věnovaly jen čisté zábavě s dětmi. Proto i na společné rodinné chvíle se ve svém pestrém harmonogramu soustřeďme a bojujme za ně s láskou.

5) Výčitky svědomí

Ano, výčitky, výčitky, výčitky, ty nás s příchodem nového období po mateřské budou provázet neustále. Ony se sice již zrodily s narozením našich dětí, ale po mateřské nás budou doprovázet víc a víc. „Nestíhám si hledat práci. Trávím málo času s dětmi. Děti vidím večer a jsem unavená a nehraju si s nimi. Dávám dětem málo lásky. Děti jsou více ve školce než se mnou. Nedělám dobře svoji práci doma ani v zaměstnání. Nestíhám domácnost. S manželem málo komunikujeme. Nestíhám se manželovi tolik věnovat. Rodina ode mě nemá dostatek pozornosti. Dávám málo najevo svoji spokojenost. Je špatné, když toužím být někdy někde sama bez rodiny?“ A spoustu dalších výčitek se nám bude honit hlavou přes den i v noci. A občas nám nějakou tu výčitku někdo předhodí. Nebude jednoduché se jich zbavit, ale nesmíme zapomínat, že jsme jen lidé a život přece žijeme každý sám za sebe. Netrapme se tolik výčitkami a spíše hledejme vhodná řešení, ta která NÁM budou nejvíce vyhovovat a nikomu jinému.

6) Nepochopení ze strany partnera

Velké změny nastanou po mateřské dovolené také v partnerském vztahu. Nebudeme mít již na partnera tolik času, někdy nebude ani nálada mu ten krátký čas, který nám ze dne zbývá, darovat. Budeme se muset více věnovat své práci, ale také začneme více pracovat samy na sobě, a pak jsou tu ještě děti. Partner byl zvyklý, že jsme byly vždy a všude po ruce, že jsme nejvíce času převážně trávily doma a v jeho společnosti. Nyní to tak nebude, táta rodiny bude muset převzít nějaké úkony za nás, například někdy vyzvednout děti ze školy či kroužku či je tam dovést. Mnohdy to bude značně komplikované a časově náročné. Bude za nás muset něco převzít i v domácnosti. Začneme více času trávit také se svými přáteli či kolegy. Budeme o sebe pečovat. A přijdou nové hádky, žárlení a nepochopení ve vztahu. Proč prostě nejsme takové, jaké jsme byly, proč toho nedokážeme pro rodinu stihnout víc, proč jsme pořád pryč a podobně. Po mateřské dovolené si náš partnerský vztah projde velkou zatěžkávací zkouškou. Komunikujme s partnerem, obě strany si dostatečně objasněme své potřeby a nezapomínejme na společné romantické večery, středy či soboty. Pokud chceme svou rodinu udržet pohromadě, musí to vědět! Pro mnoho párů znamená toto období krach společného soužití. Nenechejme to dojít tak daleko. Máme také své potřeby, potřebujeme se rozvíjet, a partner by to měl pochopit, když s ním o tom budeme v klidu vést rozhovor a maličko mu dávat najevo svou péči o něj.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia