Main menu

 

5 rad jak zapojit tatínka do výchovy

16 Čvc 2015

Každá žena „máma“ to zná, narodí se miminko a muž jako by se od dítěte minimálně na dva roky distancoval, aspoň co se týče vlastního zásahu do péče (výchovy). A když jsou pak dětí starší, moc se nezmění. Většinou se muži vymlouvají, že se takto malého dítěte bojí nebo že neví, co s ním nebo že mu nerozumí. Také prý nemají tolik času a nebudou dítě kárat ani ho poučovat, když ho vidí s bídou dvě hodiny denně. A jednou z největších výmluv je, že s malým dítětem se nedá nic podniknout a nic zažít (Například jít na fotbal apod.). Tak jak na ty naše muže – tatínky, aby se do výchovy také maličko zapojili? Máme pro vás pět vyzkoušených rad, které by mohly pomoci.

tatínekFather At Home With Sleeping Newborn Baby Daughter

1. Zapojme ego

Muži a jejich ego jsou k sobě neodmyslitelně spjati již od počátků věků. Tedy pokud s námi muž nebude chtít sdílet pokusy o výchovu, můžeme ho zkusit začít chválit a obdivovat, jednoduše trocha manipulace neuškodí, a velký obdiv většinou zabírá okamžitě. Tedy zkusme to takto: „Miláčku, ty máš takový talent na…, nechceš jím trochu obdarovat naše dítě?“; Tatínku ty tomu tak perfektně rozumíš, zkus to vysvětlit také malému.“; Ten náš kluk je šikovný jako ty a jak k tobě vzhlíží, zkus s ním být více času, potřebuje tě.“; „Malá mluví neustále jen o tobě, a jak se jí stýská“ apod. A sledujme, jak se táta postupně s láskou a rád zapojí do každodenní péče o našeho potomka.

2. Dopřejme mu oddych

Pokud nezabere chvála, zabere pochopení. Muži většinou tráví více času v práci než s rodinou, každopádně při příchodu domů potřebují sice vřelé přivítání, ale především chvíle samoty. Dopřejme mu tu chvíli a hned našeho tatínka nehoňme do dalších povinností. My matky sice víme, že takové povinnosti jsou prioritní, ale mužové mají práci i děti ve stejné rovině důležitosti. Tak je nechme vstřebat všechny zážitky dne a následně budou více vstřícní dalším „příjemnějším“ povinnostem (to musíme zdůraznit) a můžeme je zapojit do čehokoliv.

3. Nechme je chvíli samotné

Ano, pokud opravdu chceme, aby také táta začal svému dítěti více rozumět, nechme je nějakou tu dobu samotné. Třeba jen vyrašme s kamarádkou do kina nebo na kafé nebo konečně máme možnost jít si pročistit hlavu nákupy, uděláme tím radost sobě a zároveň pomůžeme tatínkovi poznat více své dítě a trochu zakusit výchovného procesu. Pokud máme možnost nechat své dítě s tátou třeba celý víkend, je to ideální řešení, jak nejefektivněji zapojit muže nejen do vychovávání, ale také obecně do našeho chodu domácnosti.

4. Slibem nezarmoutíš

Není tajemstvím, že muži jsou vlastně věčné děti. Pokud tedy víme, co zapůsobí na ty malé, tak velcí už budou hračka. Děti mají rády sliby a udělají vše, pokud je plníme. Podobně je tomu také u mužů. Nabídněme jim například masáž zad, dobrou večeři nebo příjemný večer v ložnici a uvidíte, jak se do péče o své děti pohrnou. Sice se většinou stane akce „něco za něco“ jen hlídáním na půl hodiny, ale i to je dobrý začátek donutit muže o svých dětech aktivně přemýšlet.

5. Návštěva babičky a dědečka

Skvělou metodou, kterou také dosáhneme úspěchu v naší věci s tatínkem, je přenechat nějaký čas (stačí den, dva) výchovu na prarodičích. Děti nám přijedou jako vyměněné a rovněž sám náš velký táta se okamžitě, zcela sám a rád zapojí do jejich „převýchovy“. A ještě důraznější okamžitou reakci našeho partnera ve výchově dětí způsobí příjezd tchýně do rodinného hnízda. To pak děti dostávají rad do života jedna radost, jen aby se náhodnou nezapojila do výchovy (i výchovy zetě) též babička.

Teď už bude pouze na nás, co vyzkoušíme, jak si s tatínkem a dětmi poradíme a co zabere.

 

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia