Main menu

 

3 měsíční miminko

30 Dub 2015

Tříměsíční miminko se obvykle má čile k světu. Formuje se jeho osobnost, dítě již ví, jak na vás. A vám, rodičům, nedělá problémy porozumět jeho „řeči“, víte, proč pláče a co ho rozesměje. Třetí měsíc je ve vývoji velmi důležitý po mnoha stránkách. Rychlostí blesku dozrává jeho pohybový a nervový systém.

Pohybový vývoj

V leže na zádech by mělo miminko udržet tělíčko v ose, tedy hlavu, trup a nožičky v jedné přímce, aniž by stáčelo hlavičku do stran.

Miminko zvládne nadzvednout nožičky do 90° nad podložku, tedy tak že jsou stehýnka kolmo k podložce (kolínka jsou pokrčená).

Když leží na zádech, hraje si s ručičkama vědomě a dívá se na ně či je dává do pusy. Od této chvíle, co se miminku dostane do rukou, poputuje do pusy. Jazyk slouží stejně jako ručičky k poznávání okolního světa (hmatem).

V leže na bříšku se dokáže opírat o lokty a předloktí. Hlavičku a krk protahuje v ose tělíčka. Dokáže v leže na bříšku otáčet hlavičkou do stran.

 Baby lying on belly

Duševní vývoj

Děťátko ve třech měsících poznává jemu známé věci, pozoruje svoje ručičky při pohybu. Dokáže zaostřit na svůj odraz v zrcadle (sebe však ještě nepoznává) nebo na vaši tvář, když se k němu přibližujete.

Zcela jistě dokáže odhadnout, odkud se ozývají dané zvuky a otáčí se za nimi správným směrem.

Zvládne pozorovat pohybující se předmět (hračku) a otáčet za ním hlavičku do stran.

Společenský vývoj

Miminko má velmi rádo kontakt a komunikuje i s cizími lidmi, kteří na něj budou dělat „obličeje“. Hodně se směje, i nahlas. Výská radostí.

Když na něj promluvíte, pozná vás po hlase a mává ručičkama a nožičkama. Může i broukat.

Dítě potřebuje dostatečné množství podnětů a slovní stimulace a výběr vhodných hraček. Děti mají rády lesklé, barevné a šustivé hračky, které zvládnou uchopit.

Stále však mějte na paměti, že každé dítě je jiné a vývoj každého miminka je jedinečný. A že rychlost vývoje v prvním roce života nenapovídá nic o budoucích schopnostech či inteligenci. Pokud ale máte pochybnosti o správnosti psychomotorického vývoje, sdělte to vašemu pediatrovi.

Přečte si, jak prožival svůj třetí měsíc malý Michal a jeho maminka.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “3 měsíční miminko

  1. Pingback: Vývoj dítěte ve 2. měsící | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia