10 x péče, kterou si naše děti zapamatují
Péče je to nejdůležitější, co vlastnímu dítěti můžeme dát, především ta smysluplná a láskyplná. O děti se staráme a vychováváme je již od 18 měsíců, každý krok, který pak ve výchově svých dětí učiníme, může být ten životní. Děti jsou na nás závislé a kopírují naše činnosti i naše chování. Jděme jim tedy příkladem, dejme jim kus sebe (tak jak to prvně zamýšlela příroda), nezapomínejme je chránit a dávejme jim péči takovou, na kterou budou rády vzpomínat. Jelikož v dospělosti jen hezké vzpomínky v něžném oparu zkompletují pohled na šťastné dětství. Na co děti nikdy nezapomenou?
-
Společné čtení
Ze svého raného dětství si nejvíce pamatuji, jak mi maminka či táta četli nebo promítali pohádky, jak jsem u nich plakala, bála se, radovala se i spokojeně usínala. Všechno zmiňované také prožívají naše děti, neopomínejme to! Čtené pohádky, příběhy a emoce, které u nich nabývají své intenzity, se stanou podstatným komponentem osobnosti dítěte. Neboť při společném čtení se vytváří magické světy, jimiž jsme součástí.
-
Naslouchání
Ve spěchu často dětem říkáme, aby chvilku počkaly. Jenže z chvilky je často pěkně dlouhá chvíle. Obsah dětských sdělení sice nemusí být důležitý, ale naše pozornost, kterou jim v tu chvíli věnujeme, rozhodně důležitá je. Zvažme tedy, zda to, co zrovna děláme, je opravdu tak naléhavé. A chvíli je poslouchejme a zbavme je obav.
-
Objetí
Malí i velcí občas potřebují obejmout. Někdo víc a někdo míň, ale je důležité nepropásnout tu chvíli, kdy děti po objetí zatouží. Objetí nejsou jenom symbolem lásky, ale i jistoty, štěstí a ochrany. Dotyky obecně jsou významné pro celé naše bytí v tomto životě. Dle mnohých vědců dokonce léčí mnoho neduhů a bolestí.
-
Rodinné tradice
Založte si vlastní rodinnou tradici! Třeba jeden den v týdnu vyhraďte společnému sledování filmů doplněného nějakou (ne)zdravou dobrotou. Snažte se spolu pravidelně trávit čas a vytvářet si tak společné vzpomínky. Není nad to! A také se na zmiňovaný čas nezapomíná.
-
Společné stolování
Jezte spolu! V našich hektických životech plných povinností je někdy obtížné se jako rodina sejít u jednoho stolu. Měli bychom se o to alespoň snažit. Můžeme společně snídat, obědvat nebo večeřet a nemusí to být vždycky vybrané lahůdky. Dětem víc než na tom, co jim naservírujeme, bude záležet na tom, že jsme spolu. Společné stolování je totiž ideální doba k povídání, plánování a odpočinku.
-
Vědomí výjimečnosti
Všechny děti potřebují cítit, že jsou pro nás výjimečné, že nikdo (a nic) pro nás není tak důležitý.
-
Oslavy
Každé dítě má různé přednosti a vyniká v jiných dovednostech. Všechny ale potřebují cítit, že jsou úspěšné. Oslavujme jejich úspěchy – velké i ty malé! Oslavujme s nimi každý rok, že jsme rádi, že je máme a že tu jsou. Oslavujme to, že bez nich už by život nebyl tak naplněný.
-
Zábava
Najděme čas na společnou hru a zábavu. Ať už je to společné kočkování, společenské hry, horské túry, nějaký sport, čtení nebo malování, děti si budou společné chvíle plné radosti, které jsme jim věnovali, s jistotou pamatovat nejvíce.
-
Pozornost
Nezapomínejme na události, které jsou pro naše děti důležité, a buďme s nimi. Věnujme jim pozornost, kterou si zaslouží. Není hezčí pocit než ten, že na ni nikdy nezapomenou.
-
Láska
Ukazujme a dokazujme jim svoji lásku!
Veškerá péče a společné vzpomínky nestojí peníze, ale náš čas. Tvoří se z těch úplně nejobyčejnějších momentů a zážitků. Snažme se, abychom společný čas s dětmi trávili příjemně a smysluplně.
S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz
Pingback: Jak pečovat o dětský nosánek, dětská ouška a nehty? | Blog Mimulo